Čtenářský deník

Autor: Kateřina Jurčáková <(at)>, Téma: , Vydáno dne: 16. 02. 2018

Nadešel čas, kdy si čtvrťáčci založí svůj čtenářský deník.



Tento čtenářský deník je bude provázet celou naší základní školou. Mohou v zápisech do něj pokračovat na středních školách, nebo jim zůstane jako ucelená vzpomínka.

Jak založit čtenářský deník

Krok 1

Děti získají od svých rodičů či prarodičů záznamovou knihu formátu A4 v pevných deskách. Na grafické úpravě desek až tak nezáleží, ale pokud bude dětem už na první pohled sympatická, určitě s ní budou pracovat s chutí.

Čtenářský deník - záznamová kniha by měla být linkovaná, abychom dětem usnadnili práci při zápisech. Na celkovém počtu stran v deníku nezáleží.

Krok 2

Úvodní stránku svého čtenářského deníku si děti vyzdobí. Zdatní malíři a ilustrátoři si mohou pomalovat celou stranu podle své fantazie, někdo se inspiruje a napodobí oblíbený obrázek. Jiný nemalíř si poradí obkreslením nějakých šablonek. A stydlivé děti, které si nejsou jisté svým výkonem, mohou poprosit své nejbližší o pomoc s výzdobou úvodní stránky.

Nezapomeňte při tom umístit své jméno kdekoliv na stránce (dvojstránce). Můžete si také dolepit různé samolepky k dozdobení (hvězdičky, srdíčka, puntíčky). Snad jen mějte na paměti: všeho s mírou.

Krok 3

Děti dočetly svou knihu.

Už jsme je četli dlouho po chvilkách ve školní knihovně. Všichni měli možnost si svou knihu zapůjčit na prázdniny domů.

Do deníku na další novou stranu si děti, tentokrát už plně zodpovědně samy, vytvoří první zápis o knize. (Doporučuji připravit si text nanečisto na papírek, a pak to už jen co nejlépe a bez chyb opsat.)

V zápisu bude název knihy (klidně i větším písmem, třeba tiskacím, barevně, podle chutě).

Dál už bude vše úhledným psacím písmem:

- celé jméno spisovatele, případně více spisovatelů, pokud je to kolektivní práce

- celé jméno ilustrátora, už je jen málo knih, které by neměly žádné obrázky

- zápis o tom, co jste v knize četli (Děti, snažte se psát vlastními slovy. Věty mohou být krátké. Raději krátké věty, než popletená souvětí. Neopisujte texty z knihy, ani rešerše z internetu. Skoro vždy se to pozná. Je jasné, že teď ve čtvrté třídě toho o knize napíšete méně, než za pět let v devítce. A když si budete zápisy dělat sami poctivě, tak vám to v té osmé a deváté třídě půjde už skoro samo.), můžete připsat i to, jak a proč se vám kniha líbila

- jakýkoliv vlastní obrázek ke knize, stačí i malinký, může být i větší, hlavně ať je váš

Krok 4

Přineste si do školy svůj čtenářský deník se zápisem o knize a knihu, kterou jste četli. V hodině čtení nám ukážete knihu, svůj obrázek v čtenářském deníku a přečtete, co jste si o knize zapsali. Pokud byste chtěli o knize mluvit zpaměti, s radostí to přivítám.

 

Teď už vám jen popřeji mnoho pěkných zážitků se zajímavými knihami.